HİZMETLERİMİZ

Spor Masajı

Spor Masajı

Spor Masaji Faydaları Nelerdir ?

Ağır sportif aktiviteler sonrasında özellikle kaslarda eklemlerde ve bağlarda ağrılar ve kramplar oluşur. Bu ağrıların giderilmesi, bağların rahatlatılması amacıyla yapılan masaja spor masajı ismi verilir. Spor masajını klasik masajdan ayıran en önemli özellik uygulanan hareketlerin ritmi ve pres şiddetinin farklı oluşudur. Spor masajları genellikle bölgesel masaj olup kısmen de bütün vücuda uygulanabilir. Asıl amaç ağrı yaşanan bölgedeki adalelere yoğunlaşarak kas gruplarının en derinlerine inmek ve krampları terapi etmektir. Bu sebeple diğer masaj türlerine nazaran daha ‘’sert’’ uygulanan bir masaj türüdür.

Spor masajı özellikle sürekli müsabaka yapan sporcular için veya antrenman programı çok yoğun olan sporcular için bir gerekliliktir. Yoğun programlı müsabakalar arasında spor masajı olarak vücudun dinlenmesini sağlayan sporcu aynı zamanda besinlerin vücuttaki dolaşımını hızlandırmaktır. Bir diğer önemli faydası da sporcu masajla sakatlanma riskini ciddi oranda düşürmektedir. Spor masajı fiziksel stresi azaltmanın en iyi yoludur ve müsabaka esnasında en elverişli durumun sağlanmasındaki önemli faktördür.
Baskılı ve sert bir masaj olduğu için 20-30 dakika arası sürmektedir.

Spor Masajı

Spor masajı sporculara, yoğun olarak sporla ilgilenenlere ve atletlere yönelik geliştirilmiş bir masajdır. Sportif faaliyetler öncesinde vücudu hazır hale getirmek, faaliyetler sonrasında yorgunluğu atmak ve vücudu en sağlıklı, dinlenmiş vaziyette tutmak için yapılır. Sakatlanmaları önlemek ve vücudu zinde tutmak amaçlı bir tedavi yöntemi olarak da görülebilir. Klasik masaja göre ritim, baskı ve süresi farklıdır. Yapılan spora göre uygulanan teknikler farklılık gösterir. Masaj uygulanan bölüm de yine yapılan spora göre değişse de bacak ve bel kasları spor masajında öne çıkan bölgelerdir.


Avuçlar ya da baş parmaklarla uygulanan sıvazlama tekniği hafif bir vurma şeklindedir. Uygulanan kasa göre baskı ve hızı değişiklik gösterir. Bu uygulama sırasında asıl amaç kan akışını arttırmaktır. Kaslar uyarılır ve ısınır.
Yoğurma işlemi ile kaslar iki elle tutulup sıkıştırılır. Bu teknikte amaç gerilmiş kas demetlerini gevşetmek ve kasların kolayca hareket etmesini sağlamaktır. Fakat uygulama hızlı yapılırsa uyarıcı etkisi vardır. Masaj ilerledikçe, artan baskı ile birlikte kasların büzülüp esneyerek uyarılmasını sağlayıcı uygulamalara yer verilir. Kupalama terapisi olarak adlandırılan yöntemde, kupa şekline getirilen ellerle kaslara vurulur. Kasların uyarılarak uyuşmasına yardımcı olur ve büzülmeleri sağlanır. Alanında uzman terapistler bu uygulamaları kombine ederek spor masajında uygular.


Spor etkinliği öncesinde uygulanacak masaj müsabakadan hemen önce yapılmalıdır. Etkinlik sırasında en fazla yorulan kaslar olacağı için kaslara yönelik olan spor masajı müsabakaya en iyi şekilde başlamanızı sağlayacaktır. Spor masajı stresli ve gergin kişilerin spora başlamadan rahatlayıp, sakinleşmesini sağlar. Etkinlik öncesi sporculara yapılan masaj sporcuyu psikolojik olarak daha iyi hissetmesini sağlar, sportif başarıyı arttırıcı ve sporcuya yarışma öncesi motive edici etkisi vardır. Uyuşukluk halinde olanları aktif hale getirir. Spor öncesi kısa bir dinlenme ve daha enerjik bir şekilde spora başlamayı sağlar.


Aktivite sonrası masajına, genişleyen kan damarlarının normal hale dönmeleri için sportif aktiviteden bir iki saat sonra başlanır. Bu masajda amaç toksinlerin vücuttan atılımını hızlandırmak ve vücutta meydana gelebilecek şişmelerin önüne geçebilmektir. Aktive olan kan dolaşımı dokulara enerji veren besin maddelerinin daha kolay ve hızlı ulaşmasını sağlar. Ağır antrenmanlar kaslarda laktik asit birikimine sebep olur. Biriken laktik asidi dağıtmak ve kan dolaşımını hızlandırarak dokulara giden oksijen miktarını arttırmak spor masajının önemli etkilerindendir. Masaj sonrasında idmanın yorgunluğunu da attığınızı fark edersiniz. Spor masajı kas sertlikleri ve krampların zararlı yan etkilerinden olan kas zedelenmesi ve lif kopmalarına karşı korur. Vücutta meydana gelen gerginliği yok eder ve hareket kabiliyetinizi arttırır. Spor masajının yaralanmalara ve spor sakatlanmalarının iyileşmesinde hızlandırıcı etkisi vardır. Spor sonrasında vücuda etkin bir dinlenme sağlayarak, kendinizi daha zinde ve canlılık hissi verir. Meydana gelebilecek sakatlıkları önleyerek, en kısa zamanda spora dönebilmenizi sağlamak spor masajının bir diğer faydasıdır.


Spor masajı sinir ve kaslardaki ağrı ve acıyı azaltır. Antrenman ve yarışmalarda stresi ve gerilimi azaltıcı etkiye sahiptir. Spor yaralanmalarında iyileşmeyi hızlandırır. Kaslarda meydana gelebilecek gerilmeleri önler. Spor müsabakaları sırasında sporcu için en uygun durumun oluşmasını sağlar. Spor masajı fiziksel stresi azaltmada en iyi yollardan biridir. Sporcunun spora devam edebilmesi için uygun kas yapısının istikrarını koruması gerekir. Spor masajı sporcunun uygun kas yapısı istikrarını korumasını sağlar. Sert ve baskılı bir masaj olduğu için ideal masaj süresi 20 – 30 dakika arasıdır. Amatör ya da profesyonel olarak sporla ilgilenenlerin düzenli spor masajı yaptırması gerekir.