HİZMETLERİMİZ

Shiatsu Masajı

Shiatsu Masajı

Shiatsu Masajı Nedir ve Nasıl Yapılır?
Belki de hep duyduğunuz ancak ne olduğunu bilmediğiniz bir masaj terapi çeşidi olan Shiatsu masajı vücudun belirli bölgelerinde parmak yardımıyla yapılan bir masaj yöntemidir. Japonya kökenli bir masaj türü olan Shiatsu masajı vücudun kendi kendini iyileştirmesi  ve dengeyi bulabilmesi felsefesine dayanır. Eski Çin tedavi yöntemlerinden esinlenilerek batı teknikleri ile harmanlanmıştır. Shiatsu Japonca’da parmak baskısı anlamı taşımaktadır. Enerji akışı baz alınarak belirli bölgelere baskılar uygulanır ve vücudun fiziksel yapısı ve dengesi ile enerji akışının kesintisiz tüm bedende dolaşabilmesi hedeflenir. Bu sayede vücudun kendisini iyileştirebileceğine inanılır. Kan akışının belirli bölgelerde hızlı belirli bölgelerde yavaş olması tüm vücudun rahatlamış ve enerjik hissetmesine engel olmaktadır. Bu döngünün bedenin her yerinde dengeli ve eşit olması sağlıklı vücut tanımını doğrular.

Shiatsu Masajı Teknikleri Nelerdir?
Shiatsu masajının teknikleri zaman içerisinde zenginleşmiş ve çoğalmıştır. Felsefi yaklaşımlar veya teorik fiziksel yaklaşımlar ile oluşturulan tekniklerin ortak amacı doğru bölgelere doğru dokunuşları yapabilmektir. Sağlıklı bir bedende enerji akışının kesintisiz olduğu ve kan akışının tüm vücutta her yere eşit şekilde ulaşabildiği felsefesinden yola çıkarak problem olabilecek bölgelerde uygulanan parmak baskı hareketleri ile tedavi amaçlanır. Parmak baskısı ile tıkanıklık oluşan, enerjinin düzgün akmadığı ve dengenin oluşmadığı bölgeler tanımlanarak enerjinin bu bölgelerde de düzgün ve dengeli bir biçimde akması sağlanır.

Shiatsu Masajının Faydaları Nelerdir?Geleneksel doğu felsefesi ile şekillenmiş masaj türleri Batı tekniklerinden ve yaklaşımlarından oldukça farklıdır. Zihin ve bedenin eş zamanlı olarak iyileştirilmesi Shiatsu masajında da ön plandadır. Tüm bedenin enerji akışı göz önünde bulundurularak yapılan hareketler vücudun sirkülasyon sistemini hızlandırır, kan akışı hızlandığı gibi kanın vücudun tüm bölgelerine eşit şekilde dağılması hedeflenir. Bu sayede bedensel enerji, zihinsel rahatlama ve ağrılarda veya şikayetlerde azalma olması beklenir. Çünkü enerji akışında her organın aynı zamanda bir duygu ile bağıntılı olduğuna inanılır. Ancak bu belirli organlarda hastalık olduğu anlamına da gelmez, bir denge problemi ve enerji akışında kesinti olduğu anlamına gelir. Parmak hareketleri ile Shiatsu masajında bu dengesizliğin ortadan kaldırılması tüm bedende bir rahatlama ve enerjik hissetmeye yol açar.

Neden Shiatsu Masajını Tercih Etmelisiniz?Kas dokusundaki gerginliğin hafifletilmesine ve dokunun esneklik kazanmasına, tüm bedene uygulanan parmak baskıları ile vücuttaki akışın hızlanmasına sebep olan Shiatsu masajı diğer masajlardan farklı olarak uygulanan teknikleri ile sizi rahatlatacak ve masaj sonrasında daha enerjik ve zihinsel olarak daha dinç hissetmenize sebep olacaktır. Baş ağrısı, sırt ağrısı, boyun ve omuz ağrıları veya regl ağrısı gibi şikayetlerin etkilerinin azaltılmasına yardımcı olur. Teknik olarak akupunktura benzetilir. Kas dokusunu hedeflediğinden uygulanan parmak baskıları kasların bölgesel olarak gevşemesine ve kan akışının artması ile kasların beslenmesine sebep olur. Cildin yumuşak dokularında kılcal damarlardaki dolaşımı uyarmaya etkisi olduğu için cildin nemli ve pürüzsüz olmasında da etkisi olacaktır.